Kvernstein: Skilnad mellom versjonar
Utsjånad
s Bilde |
s →Kjelder |
||
| Line 6: | Line 6: | ||
== Kjelder == | == Kjelder == | ||
*[https://no.wikipedia.org/wiki/Kvernstein Artikkelen om kvernstein på Wikipedia (bokmål)], besøkt 31. desember 2024] | *[https://no.wikipedia.org/wiki/Kvernstein Artikkelen om kvernstein på Wikipedia (bokmål)], besøkt 31. desember 2024] | ||
*[[Leonhard Jansen]] og [[Alfred Ryningen]], ''[[Valle kommune VIII, Kultursoge 2]]'', utgjeve av Valle kommune, 1994, side 119 | |||
[[Kategori:Landbruksredskaper]] | [[Kategori:Landbruksredskaper]] | ||
Versjonen frå 31. desember 2024 kl. 14:41

Foto: Geir Daasvatn
Kvernstein er brukt i kverner. Det kan vere handkverner eller bekkekverner. Drivkrafta er menneskeleg muskelkraft (handkvern) eller vasskraft (bekkekverner). Det viktige bruksområdet til både handkvern og bekkekvern er å male korn til mjøl. Det er få slike kverner i bruk i dag. I Setesdal kom dei aller fleste kvernene ut av bruk utetter på første halvdel av 1900-talet.
Kvernsteinane har ulik storleik. Men måten dei virkar på er den same. I ei kvern er det to steinar. Understeinen ligg stille medan oversteinen blir dreid rundt. Kverna er forma slik at korn kan fyllast på i midten, og mjøl blir samla opp rundt ytterkanten.
Kjelder
- Artikkelen om kvernstein på Wikipedia (bokmål), besøkt 31. desember 2024]
- Leonhard Jansen og Alfred Ryningen, Valle kommune VIII, Kultursoge 2, utgjeve av Valle kommune, 1994, side 119