Kvinen turiststasjon: Skilnad mellom versjonar
Omredigert og oppdatert etter ny hytte 2018 |
s Føyd til totalt antall sengeplasser |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Kvinen turiststasjon''' er ei turisthytte på [[Kvinen]] ved nordre enden av [[Kvifjorden]], 720 moh., aust for [[Tjørhom]] i [[Sirdal]]. Den gamle turisthytta som var bygd i 1970 blei riven hausten 2017. På same staden er det bygd to nye hytter. Ei | '''Kvinen turiststasjon''' er ei turisthytte på [[Kvinen]] ved nordre enden av [[Kvifjorden]], 720 moh., aust for [[Tjørhom]] i [[Sirdal]]. Den gamle turisthytta som var bygd i 1970 blei riven hausten 2017. På same staden er det bygd to nye hytter. Ei mindre bu med 10 sengeplassar kom i 2017, og hovudhytta i 2018. Totalt er det nå 40 sengeplassar. Hovudhytta opna vinteren 2019. | ||
Lettaste tilkomet er frå enden av bilveg ved [[Donsen]] aust for Tjørhom. Derfrå er det om lag to timar å gå til Kvinen. Rett ved Kvinen turiststasjon ligg den spesielle [[Kvibru|Kvibrua]]. | Lettaste tilkomet er frå enden av bilveg ved [[Donsen]] aust for Tjørhom. Derfrå er det om lag to timar å gå til Kvinen. Rett ved Kvinen turiststasjon ligg den spesielle [[Kvibru|Kvibrua]]. | ||
Versjonen frå 13. januar 2019 kl. 12:16
Kvinen turiststasjon er ei turisthytte på Kvinen ved nordre enden av Kvifjorden, 720 moh., aust for Tjørhom i Sirdal. Den gamle turisthytta som var bygd i 1970 blei riven hausten 2017. På same staden er det bygd to nye hytter. Ei mindre bu med 10 sengeplassar kom i 2017, og hovudhytta i 2018. Totalt er det nå 40 sengeplassar. Hovudhytta opna vinteren 2019.
Lettaste tilkomet er frå enden av bilveg ved Donsen aust for Tjørhom. Derfrå er det om lag to timar å gå til Kvinen. Rett ved Kvinen turiststasjon ligg den spesielle Kvibrua.
Historie
Det har vore turiststasjon på Kvinen gard sidan 1901. Då var stasjonen på sjølve garden. Ny hytta blei bygd i 1970 av Einar Kvinen. Einar hadde drive turiststasjonen på garden, men måtte gje opp dette då Kvifjorden blei demd opp i samband med kraftutbygging mot slutten av 1960-talet. I staden bygde han altså ei ny turisthytte om lag 300 meter frå det gamle gardstunet.
Hytta blei driven etter mønster av hyttene til Turistforeninga, og gjekk inn i Turistforeninga sitt løypenett. I 2007 blei stasjonen seld til KOT, det som no er DNT Sør. Hytta var sjølvbetjent. Ho hadde 37 sengeplassar.
Kjelder
- Harald Flå, Vandringer i Setesdal Vesthei, Friluftsforlaget, 2008, side 54-55
- Om Kvinen turisthytte på UT.no