Håballen: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Ny side
 
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Kjelde
 
(2 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
'''Håballen''' var tida mellom vårvinna og slåtten i det gamle jordbruket. Det var ei litt rolegare tid for dei fleste. Tida blei brukt til å vøle reiskapen, reparere sko og klede, bake sumarsmaten og andre nødvendige gjeremål.  
'''Håballen''' var tida mellom vårvinna og slåtten i det gamle jordbruket. Det var ei litt rolegare tid for dei fleste. Tida blei brukt til å vøle reiskapen, rydde stein, lauve, reparere sko og klede, bake sumarsmaten og andre nødvendige gjeremål.  


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*[[Knut Gjerden]], ''[[Bykle kultursoge]]'', utgjeve av Bykle kommune, 1993, side 237–241
*[[Knut Gjerden]], ''[[Bykle kultursoge]]'', utgjeve av Bykle kommune, 1993, side 237–241
*[[Leonhard Jansen]] og [[Alfred Ryningen]], ''[[Valle kommune VIII, Kultursoge 2]]'', utgjeve av Valle kommune, 1994, side 50–51
*[https://snl.no/h%C3%A5ball Artikkelen om Håball i Store Norske Leksikon (digitalt)]
== Sjå også ==
*[[Frå det gamle jordbruket]]


[[Kategori:Landbruk]]
[[Kategori:Landbruk]]
[[Kategori:Ord og uttrykk]]
[[Kategori:Ord og uttrykk]]

Siste versjonen frå 5. februar 2026 kl. 10:30

Håballen var tida mellom vårvinna og slåtten i det gamle jordbruket. Det var ei litt rolegare tid for dei fleste. Tida blei brukt til å vøle reiskapen, rydde stein, lauve, reparere sko og klede, bake sumarsmaten og andre nødvendige gjeremål.

Kjelder

Sjå også