Hopp til innhald

Hushovd: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Ny side
 
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Språkpuss
 
(4 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
'''Hushovd''' er ein  [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (Froland gnr. 83) nord i [[Mykland]] i [[Froland|Froland kommune]]. Det går skogsbilveg nordover til garden frå [[Fylkesveg 42]] ved [[Mjålandsvatn]]. Det er ikkje fast busetnad på garden i dag. I tidlegare tider var Hushovd storgard og lensmannsgard.
[[Fil:Hushovd Mykland 301017-2.jpg|mini|høgre|Tunet på Hushovd ligg høgt og fritt i landskapet. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Hushovd Mykland eiketre 301017.jpg|mini|høgre|Det er gamal eikeskog på Hushovd. {{Byline|Geir Daasvatn}}]]
'''Hushovd''' er ein  [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (Froland gnr. 83) nord i [[Mykland]] i [[Froland|Froland kommune]]. Det går skogsbilveg (stengt med bom) nordover til garden frå [[Fylkesveg 42]] ved [[Mjålandsvatn]]. Det er ikkje fast busetnad på garden i dag. I tidlegare tider var Hushovd storgard og lensmannsgard.


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*[[Knut Mykland (1920)|Knut Mykland]], ''[[Mykland. Ei bygd i Råbygdelaget. Gard, ætt, grend I]]'', 1967, side 189–212
*[[Knut Mykland (1920)|Knut Mykland]], ''[[Mykland. Ei bygd i Råbygdelaget. Gard, ætt, grend I]]'', 1967, side 189–212
== Kart ==
{{#display_map: 58.68515809999094,8.219936467972135~Hushovd Mykland}}


[[Kategori:Garder i Froland]]
[[Kategori:Garder i Froland]]
[[Kategori:Mykland]]
[[Kategori:Mykland]]

Siste versjonen frå 31. desember 2023 kl. 11:11

Tunet på Hushovd ligg høgt og fritt i landskapet.
Det er gamal eikeskog på Hushovd.
Foto: Geir Daasvatn

Hushovd er ein gard (Froland gnr. 83) nord i Mykland i Froland kommune. Det går skogsbilveg (stengt med bom) nordover til garden frå Fylkesveg 42 ved Mjålandsvatn. Det er ikkje fast busetnad på garden i dag. I tidlegare tider var Hushovd storgard og lensmannsgard.

Kjelder

Kart

Laster kart ...