Ljosådalen: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenke Daniel Oddeskar
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Skogsbilveg
 
(Éin mellomversjon av den same brukaren er ikkje vist)
Line 1: Line 1:
'''Ljosådalen''' er eit 15-20 kilometer langt dalføre lengst nord i [[Valle kommune]], på vestsida av hovuddalføret [[Setesdal]] med [[Otra]] i dalbotnen. Ljosådalen, med [[Ljosåni]] i dalbotnen, strekker seg frå Setesdal Vesthei i vest og ganske rett nord-aust med utlaup i Otra rett vest for [[Bjørnarå]] i [[Bykle]]. Omlag halve dalføret, den indre delen lengst vest, ligg innanfor [[Setesdal Vesthei - Ryfylkeheiane Landskapsvernområde]]. [[11. desember 2015]] blei Ljosådalen også verna som [[Ljosådalen naturreservat|naturreservat]].  
'''Ljosådalen''' er eit 15-20 kilometer langt dalføre lengst nord i [[Valle kommune]], på vestsida av hovuddalføret [[Setesdal]] med [[Otra]] i dalbotnen. Ljosådalen, med [[Ljosåni]] i dalbotnen, strekker seg frå Setesdal Vesthei i vest og ganske rett aust - nord-aust med utlaup i Otra rett vest for [[Bjørnarå]] i [[Bykle]]. Om lag halve dalføret, den indre delen lengst vest, ligg innanfor [[Setesdal Vesthei - Ryfylkeheiane Landskapsvernområde]]. [[11. desember 2015]] blei Ljosådalen også verna som [[Ljosådalen naturreservat|naturreservat]].  


I den austre enden av Ljosådalen ligg den gamle husmannsplassen [[Oddeskar]], som er vidgjeten etter at [[Daniel Oddeskar]] fekk øydelagt ansiktet her i kamp med ein bjørn.
I den austre enden av Ljosådalen ligg den gamle husmannsplassen [[Oddeskar]], som er vidgjeten etter at [[Daniel Oddeskar]] fekk øydelagt ansiktet her i kamp med ein bjørn.
Det går skogsbilveg/anleggsveg 4-5 km vestover i Ljosådalen frå [[Riksveg 9]] rett nord for Bjørnarå. Vegen er stengt med bom.


== Kjelder ==
== Kjelder ==

Siste versjonen frå 4. oktober 2018 kl. 20:00

Ljosådalen er eit 15-20 kilometer langt dalføre lengst nord i Valle kommune, på vestsida av hovuddalføret Setesdal med Otra i dalbotnen. Ljosådalen, med Ljosåni i dalbotnen, strekker seg frå Setesdal Vesthei i vest og ganske rett aust - nord-aust med utlaup i Otra rett vest for Bjørnarå i Bykle. Om lag halve dalføret, den indre delen lengst vest, ligg innanfor Setesdal Vesthei - Ryfylkeheiane Landskapsvernområde. 11. desember 2015 blei Ljosådalen også verna som naturreservat.

I den austre enden av Ljosådalen ligg den gamle husmannsplassen Oddeskar, som er vidgjeten etter at Daniel Oddeskar fekk øydelagt ansiktet her i kamp med ein bjørn.

Det går skogsbilveg/anleggsveg 4-5 km vestover i Ljosådalen frå Riksveg 9 rett nord for Bjørnarå. Vegen er stengt med bom.

Kjelder

Kart

Laster kart ...