Evjeklinikken

Evjeklinikken er et spesialistsenter for livsstilsendring og behandling av sykelig overvekt. Klinikken tar imot pasienter fra hele landet, men hovedsamarbeidspartnere er Helse Nord og Helse Sør-Øst. Evjeklinikken ligger på Evjemoen og har rundt 29 ansatte.
I 2009 satset Evjeklinikken på å etablere en datterbedrift i Møre og Romsdal, men det var mislykket og ble avsluttet. Evjeklinikken tapte penger på prosjektet, så resultatet for 2010 var mye dårligere enn i 2009. I 2010 var omsetningen 15,3 mill kroner, mens i 2009 var den 23,8.
Styreleder for Evjeklinikken er Carl Bredo Larsen, som også er største eier med 27,6% av aksjene. Daglig leder er Alf Tore Moen, som eier 26,5%. Aust-Agder Næringsselskap eier 23,5% av Evjeklinikken. Fra 2011 er også Setesdal Regionråd medeier med om lag 10% av aksjene.
Folkehøyskoleplaner
I 2016 la Evjeklinikken fram planer for en folkehøyskole for unge overvektige i tilknytning til klinikken på Evjemoen. Den nye skolen er ment å ha vekt på livsstil og livsmestring, og er godkjent av Folkehøgskolerådet. Planene støttes også av politikere både lokalt og på Stortinget, i tillegg til Universitetet i Agder, KS Agder og Landsforeningen for overvektige. Men pr. januar 2017 er det ikke bevilget penger til oppstart over statsbudsjettet. Statlig støtte er en forutsetning for gjennomføring av prosjektet.
Kilder
- Ingrid Michalsen: Tjener fortsatt fett på fett. Artikkel i Fædrelandsvennen 10. oktober 2011 side 9
- Ole Birger Lien: Regionrådet inn i Evjeklinikken. Artikkel i Setesdølen nr. 83, 2011 side 4
- Sigurd Haugsgjerd, Brei støtte i Stortinget for folkehøgskuleplanane på Evje, artikkel i Setesdølen nr. 5, 2017, side 3
- Om folkehøyskoleplanene til Evjeklinikken i Nettavisen
Eksterne lenker
[[Kategori:Etableringer i 2005]