Evje og Hornnes frivilligsentral

Evje og Hornnes frivilligsentral ble etablert i 1999 og holdt til i Furuly flerbrukshus på Verksmoen på Evje fram til sommeren 2018. Da flyttet de til Sentrumsbygget. Daglig leder var Alf Pettersen, men fra sommeren 2018 overtok Anne Marie Birkeland. Nærmere 20 frivillige bidrar i ulike oppgaver.
Prosjekter
Frivilligsentralen står for en rekke prosjekter av ulik karakter:
Matutkjøring til eldre
Hver dag stiller 9 personer for å kjøre ut varm mat til eldre i kommunen. De leverer mat daglig eller så ofte folk ønsker å få mat.
Turkjøring
Eldre fra Evjeheimen og Hornnesheimen tas med på turer.
Datakurs for eldre
I andre etasje på Furuly flerbrukshus kan man ha datakurser for inntil tolv personer. Kursene er gratis.
Sandposer til eldre på glatta
I samarbeid med 9. klasse på Evje ungdomsskole gjennomførte man vinteren 2010 et prosjekt hvor man fylte små sekker med sand. Hver sekk veide et halvt kilo og var i miljøvennlig materiale. Disse ble samlet i bøtter på 12 kilo og levert til eldre som kunne bruke dem når de skulle strø på veien til postkassen. Et lite hull i posen ga mulighet til en liten sandstripe på trapp og tun. I alt leverte man ut 100 bøtter med sand.
Prosjektet var finansiert av kommunen, som skaffet sand og poser. I tillegg fikk man 1000 kroner til prosjektet fra Evje bygdekvinnelag, Hornnes sanitetslag, Forsvarets pensjonistforening Evje og Evje og Hornnes pensjonistforening. Dermed var bøttekjøp og diverse utgifter finansiert med 4000 kroner.
Kilder
- Sigurd Haugsgjerd: Fylte sandposar til eldre på glatta Artikkel i Setesdølen 16. februar 2010 side 4
- Ole Birger Lien: Ny leiar for dei frivillige på Evje. Artikkel i Setesdølen nr. 42, 2018 side 8