Guri Enger: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
Guri
 
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
Kjelde: lenkefiks
 
Line 5: Line 5:


== Kjelde ==
== Kjelde ==
*[[Anders Artmark Arnesen]]: ''Presten Guri (65) ble mobbet som ung kristen. Nå har hun fullført sitt store misjonsverk''. [[Korsets Seier 2528]] side 6-11
*[[Anders Artmark Arnesen]]: ''Presten Guri (65) ble mobbet som ung kristen. Nå har hun fullført sitt store misjonsverk''. [[Korsets Seier 2521]] side 6-11


{{DEFAULTSORT:Enger, Guri}}
{{DEFAULTSORT:Enger, Guri}}

Siste versjonen frå 11. juni 2025 kl. 20:33

Guri Enger
Født: 1960 (alder 65–66)

Guri Enger (fødd 1960) var misjonær i Mali for Normisjon. Ho vaks opp i Sigdal og gjekk på gymnas på Gol. Så tok ho lærarskole på Elverum. I 1988 var ho blitt lærar på ungdomsskolen i Koppang. Der utfordra ein tilsett i Santalmisjonen henne til å verte lærar på ein norsk skole i utlandet. Så fekk ho to år som lærar i Nepal. Etter å ha kome heim frå dette arbeidet, reiste ho i 1995 til Mali der ho arbeidde med lese- og skriveopplæring på landsbygda.

I Nepal hadde ho lært seg nepali, i Mali var språket kasonké. Ho lærte seg det også og vart involvert i arbeidet med å omsette Bibelen til dette språket. Frå 2006 leia ho arbeidet med å omsette Det gamle testamentet (GT). Til det trong ho meir skulegang og reiste tilbake til Norge for å studere hebraisk og GT. På grunn av uro i Mali måtte ho sidan flytte arbeidet til Senegal og så tilbake til Norge, men då med jamne besøk til Mali. I 2020-22 tok ho så praktikum og ordinert til prest. Så vart ho tilsett som sokneprest for Vingrom og Saksumdal.

Kjelde