Ryssemonane: Skilnad mellom versjonar
Hopp til navigering
Hopp til søk
s Bilde mulig gravrøys |
s Språkpuss |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
[[Fil:Ryssemonane Kjetså 190320.jpg|miniatyr|høyre|Ryssemonane [[19. mars 2020]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]] | [[Fil:Ryssemonane Kjetså 190320.jpg|miniatyr|høyre|Ryssemonane [[19. mars 2020]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]] | ||
'''Ryssemonane''' er nokre svære sletter eller moar mellom [[Fylkesveg 42]] ([[Sveindalsvegen]]) og [[Hannåsfeltet]] i [[Hornnes]]. Tidlegare var det svære furuskogar her. Men i 2019 er skogen hoggen, og dei | '''Ryssemonane''' er nokre svære sletter eller moar mellom [[Fylkesveg 42]] ([[Sveindalsvegen]]) og [[Hannåsfeltet]] i [[Hornnes]]. Tidlegare var det svære furuskogar her. Men i 2019 er skogen hoggen, og dei store slettene er dyrka opp. | ||
== Kulturminne == | == Kulturminne == | ||
Siste versjonen frå 20. januar 2024 kl. 19:38

Foto: Geir Daasvatn
Ryssemonane er nokre svære sletter eller moar mellom Fylkesveg 42 (Sveindalsvegen) og Hannåsfeltet i Hornnes. Tidlegare var det svære furuskogar her. Men i 2019 er skogen hoggen, og dei store slettene er dyrka opp.
Kulturminne

Foto: Geir Daasvatn
I skogen i nordre enden av Ryssemonane, på austsida av fylkesvegen, ligg det ei stor steinrøys, kanskje ei gravrøys. Dette er er ikkje stadfesta av fagfolk.
Kjelder
- Norgeskart.no
- Geir Daasvatn, foto frå staden