Flåt gruve steinsilo (1937): Skilnad mellom versjonar
Flåt gruve steinsilo |
s Bilde av siloen |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
[[Fil:Flåt gruve Evje gammel steinsilo 190817.jpg|miniatyr|høyre|Betongsiloen slik den står i dag. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]] | |||
'''Flåt gruve steinsilo''' ble bygd etter brann ved gruva i 1937. Det var en betongsilo som ble støpt på 24 timer. Siloen var til lagring av stein. Steinen ble transportert på et transportbelte fra [[Loddsynken]] i den nye gruva (øvre anlegg). Det gikk et kortere transportbelte videre til Reima (skeidehuset) og konknuseren. Stein fra siloen ble brukt når det var problemer med driften nede i gruva. Tidligere var steinen blitt lagret i en tømret fyllkasse, holdt sammen av sterke jernstenger. Fyllkassen brant både i 1929 og 1937. | '''Flåt gruve steinsilo''' ble bygd etter brann ved gruva i 1937. Det var en betongsilo som ble støpt på 24 timer. Siloen var til lagring av stein. Steinen ble transportert på et transportbelte fra [[Loddsynken]] i den nye gruva (øvre anlegg). Det gikk et kortere transportbelte videre til Reima (skeidehuset) og konknuseren. Stein fra siloen ble brukt når det var problemer med driften nede i gruva. Tidligere var steinen blitt lagret i en tømret fyllkasse, holdt sammen av sterke jernstenger. Fyllkassen brant både i 1929 og 1937. | ||
Versjonen frå 20. august 2017 kl. 11:37
Flåt gruve steinsilo ble bygd etter brann ved gruva i 1937. Det var en betongsilo som ble støpt på 24 timer. Siloen var til lagring av stein. Steinen ble transportert på et transportbelte fra Loddsynken i den nye gruva (øvre anlegg). Det gikk et kortere transportbelte videre til Reima (skeidehuset) og konknuseren. Stein fra siloen ble brukt når det var problemer med driften nede i gruva. Tidligere var steinen blitt lagret i en tømret fyllkasse, holdt sammen av sterke jernstenger. Fyllkassen brant både i 1929 og 1937.
Det ble bygd to slike betongsiloer. Men etter at gruvedriften var nedlagt, skulle de sprenges. Da den første ble sprengt, knuste det så mange glassruter i Flatebygd at den andre fikk stå. Det er denne man i dag kan se på høyre side av veien opp til gruva.
Kilder
- Plakat/oppslag ved steinsiloen, satt opp av Evje og Hornnes kommune