Nørstevoddburet: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lagt til en kategori
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Språkpuss
Line 1: Line 1:
[[Fil:Nørstevoddburet 161216.jpg|miniatyr|høyre|Buret på Nørstevodd. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Nørstevoddburet 161216.jpg|miniatyr|høyre|Buret på Nørstevodd. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Nørstevoddburet''' er eit bur (loft) på gardsbruket [[Nørstevodd (Bygland gnr. 34 bnr. 2)|Nørstevodd]], bruket som ligg lengst nord på [[Skomedal]] i [[Bygland]]. Det er eit tradisjonelt stort bur av tre, laftebygd av stort tømmer og tekt med torv. Første etasje var til mat, andre etasje til klede. I ''[[Bygland gard og ætt]]'' vert det opplyst at byggeåret skal vere 1537. På Kulturminnesøk.no er det opplyst at byggeåret er 1522.  
'''Nørstevoddburet''' er eit bur (loft) på gardsbruket [[Nørstevodd (Bygland gnr. 34 bnr. 2)|Nørstevodd]], bruket som ligg lengst nord på [[Skomedal]] i [[Bygland]]. Det er eit tradisjonelt stort bur av tre, laftebygd av stort tømmer og tekt med torv. Første etasje var til mat, andre etasje til klede. I ''[[Bygland gard og ætt]]'' vert det opplyst at byggeåret skal vere 1537. På Kulturminnesøk.no er det sagt at byggeåret er 1522.  


Nørstevoddburet er automatisk freda etter Kulturminneloven.  
Nørstevoddburet er automatisk freda etter Kulturminneloven.  

Versjonen frå 21. mars 2017 kl. 07:41

Fil:Nørstevoddburet 161216.jpg
Buret på Nørstevodd.

Nørstevoddburet er eit bur (loft) på gardsbruket Nørstevodd, bruket som ligg lengst nord på Skomedal i Bygland. Det er eit tradisjonelt stort bur av tre, laftebygd av stort tømmer og tekt med torv. Første etasje var til mat, andre etasje til klede. I Bygland gard og ætt vert det opplyst at byggeåret skal vere 1537. På Kulturminnesøk.no er det sagt at byggeåret er 1522.

Nørstevoddburet er automatisk freda etter Kulturminneloven.

Kjelder