Fylkesveg 450: Skilnad mellom versjonar
Fylkesveg 45 |
s Lenkefiks Nomeland |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Fylkesveg 45''' går mellom [[Rotemo]] og Ofte i Tokke kommune. Den startar eigentleg like sør for Ålgård og går via Oltedal, Dirdal, Byrkjedal og Hunnedalen i Rogaland til Svartevatn i Sirdal i Vest-Agder. Der tek [[Suleskarvegen]] over. Den går over heia og inn i Aust-Agder ved [[Håhellervatnet]] til [[Nomeland i Hylestad]], deretter har Fylkeveg 45 felles trase med [[Riksveg 9]] til Rotemo. | '''Fylkesveg 45''' går mellom [[Rotemo]] og Ofte i Tokke kommune. Den startar eigentleg like sør for Ålgård og går via Oltedal, Dirdal, Byrkjedal og Hunnedalen i Rogaland til Svartevatn i Sirdal i Vest-Agder. Der tek [[Suleskarvegen]] over. Den går over heia og inn i Aust-Agder ved [[Håhellervatnet]] til [[Nomeland (Valle gnr. 64)|Nomeland]] i [[Hylestad]], deretter har Fylkeveg 45 felles trase med [[Riksveg 9]] til Rotemo. | ||
Før 1. januar 2010 var Fylkesveg 45 riksveg. Om ein tek bort Suleskarvegen og Riksveg 9, er Fylkesveg 142,6 km lang. 20,3 km av denne ligg i Valle kommune. | Før 1. januar 2010 var Fylkesveg 45 riksveg. Om ein tek bort Suleskarvegen og Riksveg 9, er Fylkesveg 142,6 km lang. 20,3 km av denne ligg i Valle kommune. | ||
Versjonen frå 20. mai 2016 kl. 06:41
Fylkesveg 45 går mellom Rotemo og Ofte i Tokke kommune. Den startar eigentleg like sør for Ålgård og går via Oltedal, Dirdal, Byrkjedal og Hunnedalen i Rogaland til Svartevatn i Sirdal i Vest-Agder. Der tek Suleskarvegen over. Den går over heia og inn i Aust-Agder ved Håhellervatnet til Nomeland i Hylestad, deretter har Fylkeveg 45 felles trase med Riksveg 9 til Rotemo.
Før 1. januar 2010 var Fylkesveg 45 riksveg. Om ein tek bort Suleskarvegen og Riksveg 9, er Fylkesveg 142,6 km lang. 20,3 km av denne ligg i Valle kommune.
Frå Rotemo er det ein samanhengande stigning i 6,5 kilometer til Veibråte (650 moh). Deretter går han vidare over Langemyr, forbi Brakamo, Øybuleite, opp gjennom Ugledalen, aust for Edan. Vegen krysser elva like nedanfor osen til Store Bjørnevatn. Så fylgjer den nordsida av vatnet forbi Bjørnevasshytta og når fylkesgrensa til Telemark ved Byttingsbekken. Då vegen var ferdig til offisielle opning i 1965, var vegen 5 meter brei og hadde møteplassar kvar 150 meter. Bruene var 6,5 meter breie. Største stigning var 1:12 og vegdekket var av grus.
Kjelder
- Den nye veien forbi Bjørnevasshytta. Artikkel i KOT Årbok 1963 side 74-75