Evjetun: Skilnad mellom versjonar
s Lagt inn kategori |
s Laget ferdig noen overskrifter i et nytt avsnitt om historien bak Evjetun |
||
| Line 9: | Line 9: | ||
Det er kort avstand til populære aktiviteter som rafting i [[Syrtveitsfossen]], gokart på [[Hestvåg]] i [[Hornnes]], [[Mineralparken]], [[Evje Mineralsti]] og [[Flåt nikkelgruve]] i [[Flatebygd]], og ikke minst elva som renner forbi. Under leirskoleoppholdene er det ofte padleturer på Otra. Vinterstid er det ca 10 min kjøretur for å komme til [[Høgås skianlegg]] med nypreparerte langrennsløyper og andre skianlegg. [[Trollbakken hoppanlegg]], [[Evje stadion]] med fotballbaner og [[Evje lysløype]] ligger kun 5 min fra Evjetun. | Det er kort avstand til populære aktiviteter som rafting i [[Syrtveitsfossen]], gokart på [[Hestvåg]] i [[Hornnes]], [[Mineralparken]], [[Evje Mineralsti]] og [[Flåt nikkelgruve]] i [[Flatebygd]], og ikke minst elva som renner forbi. Under leirskoleoppholdene er det ofte padleturer på Otra. Vinterstid er det ca 10 min kjøretur for å komme til [[Høgås skianlegg]] med nypreparerte langrennsløyper og andre skianlegg. [[Trollbakken hoppanlegg]], [[Evje stadion]] med fotballbaner og [[Evje lysløype]] ligger kun 5 min fra Evjetun. | ||
==Historie== | |||
===Planer om leirsted=== | |||
===Evjetun leirsted blir reist=== | |||
===Evjetun i drift=== | |||
===Evjetun utvider=== | |||
===Leirskolen - flaggskipet på Evjetun | |||
==Se også== | ==Se også== | ||
Versjonen frå 1. desember 2014 kl. 10:46
Evjetun er et misjonssenter og leirsted i Evje og Hornnes kommune, ca 3 km nord for Evje sentrum og 1 km nord for Evje kyrkje, idyllisk plassert mellom Riksvei 9 (Setesdalsvegen) og bredden av Otra. Stedet er eid av Norsk Luthersk Misjonssamband (NLM). NLM bygde Evjetun på 1960-tallet for å ha et samlingssted for kretsens lag og foreninger. Daglig leder er Jarle Strøm. Torbjørn Løland er vaktmester. Kari Bransdal er husøkonom. I tillegg er det flere ansatte på kjøkkenet, i renhold og som sesongarbeidere.
På Evjetun arrangeres barne- og undomsleirer, familieleirer, bibelcamp, osv. Evjetun er også samlingssted for regionårsmøte for NLM Region Sør. Fra høst til vår arrangeres leirskole.
Evjetun har lokaler/hytter til utleie for personer/grupper i ferier og andre dager med ledig kapasitet. Det er også utleie av lokaler til selskaper, menighetsturer, kurs- og konferanser m.m. På stedet finnes møtesal med mulighet for lydanlegg, klasserom m/prosjektor, idrettshall m/kunstgress, utendørs sandvolleyballbane, utendørs fotballbane, grillhytte, badeplass, vannsklie, m.m.
Evjetun har ca. 140 sengeplasser fordelt på internatrom, hytter og leiligheter. Alle rom og de fleste hytter har eget bad med dusj, toalett og god standard. Mindre grupper har mulighet for å leie en egen bolig med 10 sengeplasser, utstyrt med eget bad på hvert rom. Eget kjøkken og stue. Trengs det mer enn 10 senger så kan hytter leies i tillegg.
Det er kort avstand til populære aktiviteter som rafting i Syrtveitsfossen, gokart på Hestvåg i Hornnes, Mineralparken, Evje Mineralsti og Flåt nikkelgruve i Flatebygd, og ikke minst elva som renner forbi. Under leirskoleoppholdene er det ofte padleturer på Otra. Vinterstid er det ca 10 min kjøretur for å komme til Høgås skianlegg med nypreparerte langrennsløyper og andre skianlegg. Trollbakken hoppanlegg, Evje stadion med fotballbaner og Evje lysløype ligger kun 5 min fra Evjetun.
Historie
Planer om leirsted
Evjetun leirsted blir reist
Evjetun i drift
Evjetun utvider
===Leirskolen - flaggskipet på Evjetun