Torleiv Åsmundsson Rygnestad: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Kort om Rygnestadboka
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet skrivefeil
Line 1: Line 1:
'''Torleiv Åsmundsson Rygnestad''' (fødd før 1596, død etter 1640) var bonde i [[Rygnestadtunet|Nordigard Rygnestad]] på første halvdel av 1600-talet. Torleiv var son av [[Åsmund Torleivsson Rygnestad]] («Vonde-Åsmund»). Han er opphavsmannen til den eldste oppskrifta ein har av norsk mellomaldervise (ballade). Det er visa om «Tora liti», som Torleiv skreiv inn i ei skriveøvingsbok han hadde (''[[Rygnestadboka]]''.  
'''Torleiv Åsmundsson Rygnestad''' (fødd før 1596, død etter 1640) var bonde i [[Rygnestadtunet|Nordigard Rygnestad]] på første halvdel av 1600-talet. Torleiv var son av [[Åsmund Torleivsson Rygnestad]] («Vonde-Åsmund»). Han er opphavsmannen til den eldste oppskrifta ein har av norsk mellomaldervise (ballade). Det er visa om «Tora liti», som Torleiv skreiv inn i ei skriveøvingsbok han hadde (''[[Rygnestadboka]]'').  


== Kjelder ==
== Kjelder ==
*[[Olav Bø]], ''[[Setesdal – frå utkantbygder til kraftsentrum]]'', Det Norske Samlaget, 1991, side 9–15
*[[Olav Bø]], ''[[Setesdal – frå utkantbygder til kraftsentrum]]'', Det Norske Samlaget, 1991, side 9–15
*[[Alfred Ryningen]], ''[[Valle kommune VI Gards- og ættesoge Valle]]'', utgjeve av Valle kommune, 1987, side 362–372
*[[Alfred Ryningen]], ''[[Valle kommune VI Gards- og ættesoge Valle]]'', utgjeve av Valle kommune, 1987, side 362–372


{{spire}}
{{spire}}

Versjonen frå 16. desember 2021 kl. 18:08

Torleiv Åsmundsson Rygnestad (fødd før 1596, død etter 1640) var bonde i Nordigard Rygnestad på første halvdel av 1600-talet. Torleiv var son av Åsmund Torleivsson Rygnestad («Vonde-Åsmund»). Han er opphavsmannen til den eldste oppskrifta ein har av norsk mellomaldervise (ballade). Det er visa om «Tora liti», som Torleiv skreiv inn i ei skriveøvingsbok han hadde (Rygnestadboka).

Kjelder


🌱 Denne artikkelen er ei spire. Hjelp Setesdalswiki med å utvide artikkelen.