Hopp til innhald

Hannås: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenke gard
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenkefiks Gullringstjønn
Line 1: Line 1:
[[Fil:Kleveknuten - Moisund 160410-2.jpg|miniatyr|høyre|Garden Hannås med bruka Nedre Hannås og Øvre Hannås til høgre. Til venstre [[Gullringtjønn]] og [[Otra]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
[[Fil:Kleveknuten - Moisund 160410-2.jpg|miniatyr|høyre|Garden Hannås med bruka Nedre Hannås og Øvre Hannås til høgre. Til venstre [[Gullringstjønn]] og [[Otra]]. {{Byline|[[Geir Daasvatn]]}}]]
'''Hannås''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 22) nord for [[Moisund]] i [[Hornnes]] i [[Evje og Hornnes kommune]].  
'''Hannås''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 22) nord for [[Moisund]] i [[Hornnes]] i [[Evje og Hornnes kommune]].  



Versjonen frå 28. november 2017 kl. 01:37

Garden Hannås med bruka Nedre Hannås og Øvre Hannås til høgre. Til venstre Gullringstjønn og Otra.

Hannås er ein gard (gnr. 22) nord for Moisund i Hornnes i Evje og Hornnes kommune.

Hannås kan vere ein gamal gard. Det samansette topografiske naturnamnet peiker i den retning. Men garden er truleg ikkje mellom dei aller eldste i Evje og Hornnes. Etter gardsgrensene kan det sjå ut til at han er gått ut frå garden Kjetså i nord. Men namnet Voremyr som ein finn på garden kan au tyde på ein samanhang med garden Moi i sør, der Vorehei ligg.

Strøyman var husmannsplass under Hannås på 1600-talet, men vart skild frå og blei eigen gard i 1693.

Den første oppsittaren ein kjenner namnet til i lensrekneskapane er Tomas (Thommis) Hannås. Han er nemd frå 1610 til 1623. Etter 1650 kom det folk frå Grindheim i Vest-Agder til Hannås. Ola Torjusson Sveindal eigde 1 1/2 hud i Hannås. Han budde ikkje sjølv på garden, men sønene Leif Olson Sveindal-Hannås og Lars Olson Sveindal-Hannås budde der. Dei to delte garden mellom seg, i bruka Øvre Hannås og Nedre Hannås. I dag er det lastebileigaren og tømmerbilsjåføren Nils Thomas Hannås som eig Nedre Hannås. På Øvre Hannås bur det ikkje folk.

Kjelder