Søren Nilsen Østerhus: Skilnad mellom versjonar
s Lagt til en kategori |
s Føyd til navn på gårdsbruket |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{{Person | bilde = | bildetekst = | fdag =24 | fmåned =7 | får = 1872| ddag = | dmåned = | dår =1949 }} | {{Person | bilde = | bildetekst = | fdag =24 | fmåned =7 | får = 1872| ddag = | dmåned = | dår =1949 }} | ||
'''Søren Nilsen Østerhus''' (''Søren Stiger'') var fødd i [[Flatebygd]] i [[Evje]] [[24. juli 1872]] og døydde i 1949. Han var stiger i [[Flåt nikkelgruve]] ved sidan av å drive garden heime på [[Austerhus]]. Han var gift med [[Randi Østerhus]]. | '''Søren Nilsen Østerhus''' (''Søren Stiger'') var fødd i [[Flatebygd]] i [[Evje]] [[24. juli 1872]] og døydde i 1949. Han var stiger i [[Flåt nikkelgruve]] ved sidan av å drive garden Vollen heime på [[Austerhus]]. Han var gift med [[Randi Østerhus]]. | ||
Alt 17 år gamal fekk Søren arbeid i nikkelgruva, først som malmplukkar og malmvaskar, og så som fordrar. I 1890-1891 jobba han som fordrar ved Bamble apatitgruver, men kom tilbake til Flåt og arbeidde der som minerar fram til drifta mellombels stoppa opp i 1894. | Alt 17 år gamal fekk Søren arbeid i nikkelgruva, først som malmplukkar og malmvaskar, og så som fordrar. I 1890-1891 jobba han som fordrar ved Bamble apatitgruver, men kom tilbake til Flåt og arbeidde der som minerar fram til drifta mellombels stoppa opp i 1894. | ||
Versjonen frå 19. november 2016 kl. 16:24
| Søren Nilsen Østerhus | ||
|---|---|---|
| Født: | 24. juli 1872 | |
| Død: | 1949 (alder 76–77) | |
Søren Nilsen Østerhus (Søren Stiger) var fødd i Flatebygd i Evje 24. juli 1872 og døydde i 1949. Han var stiger i Flåt nikkelgruve ved sidan av å drive garden Vollen heime på Austerhus. Han var gift med Randi Østerhus.
Alt 17 år gamal fekk Søren arbeid i nikkelgruva, først som malmplukkar og malmvaskar, og så som fordrar. I 1890-1891 jobba han som fordrar ved Bamble apatitgruver, men kom tilbake til Flåt og arbeidde der som minerar fram til drifta mellombels stoppa opp i 1894.
Medan drifta låg nede, arbeidde Søren på veg- eller jernbaneanlegg. Då gruva vart opna for drift igjen i 1899, blei Søren tilsett som stiger. I mest 45 år fylgde han utviklinga i Flåt-gruva.
Søren var mykje engasjert i samfunnslivet utanfor gruva òg. Han var ein aktiv og driftig bonde med mange kyr på båsen og hestar på stallen. Han spela ei sentral rolle i den store utvinninga av feltspat som ein fekk i Evje. Han var med og skipa Norsk Feltspat Co i 1913. Då gruvedrifta i Flåt låg nede i sju år på 1920-talet, var han ein aktiv pådrivar bak den kjærkomne feltspatdrifta bygda fekk i desse åra.
Heider
- Norges Vels medalje for lang og tru teneste som stiger ved Flåt gruve
Kjelde
- Olav Arne Kleveland, Flot nikkelgruve - Evje nikkelverk, hefte utgjeve av Evje og Hornnes sogelag, 2000, s. 18-19