Åknes kapell: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lagt inn et par lenker
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenkefiks Oslo
Line 1: Line 1:
[[Fil:Åknes kapell.jpg|thumb|Åknes kapell sett frå kyrkjegardsporten. {{byline|[[Reidun Haugland]]}}]]
[[Fil:Åknes kapell.jpg|thumb|Åknes kapell sett frå kyrkjegardsporten. {{byline|[[Reidun Haugland]]}}]]
'''Åknes kapell''' er ei langkyrkje på [[Åknes]] i [[Åseral]] med 150 plassar og galleri bygd i 1873 av Tobias Flottorp og Gard Ekså, som og laga døypefonten. Kyrkjeklokka kom frå [[:Oslo:|Oslo]] og vart køyrd med hest til [[Øvre Dåsvatn|Dåsvatn]] og sidan boren på ryggen av Torgeir Helleren til [[Lognavatn]]. Kyrkja fekk eit påbygg i 1968. Altertavla er akantusranker og treskurd av Lars Svensson Juvasstøl. Orgelet er bygd av Gebrüder Reil i 1988.  
'''Åknes kapell''' er ei langkyrkje på [[Åknes]] i [[Åseral]] med 150 plassar og galleri bygd i 1873 av Tobias Flottorp og Gard Ekså, som og laga døypefonten. Kyrkjeklokka kom frå [[:no:Oslo|Oslo]] og vart køyrd med hest til [[Øvre Dåsvatn|Dåsvatn]] og sidan boren på ryggen av Torgeir Helleren til [[Lognavatn]]. Kyrkja fekk eit påbygg i 1968. Altertavla er akantusranker og treskurd av Lars Svensson Juvasstøl. Orgelet er bygd av Gebrüder Reil i 1988.  


I nedslagsfeltet budde det i 1992 om lag 195 personar, i snitt kom det 30 til gudstenestene og 13 til nattverd dei gongene det var nattverd. Årleg er det om lag ti gudstenester i Åknes kapell, som har stab saman med [[Åseral kyrkje]] og [[Ljosland kapell]].
I nedslagsfeltet budde det i 1992 om lag 195 personar, i snitt kom det 30 til gudstenestene og 13 til nattverd dei gongene det var nattverd. Årleg er det om lag ti gudstenester i Åknes kapell, som har stab saman med [[Åseral kyrkje]] og [[Ljosland kapell]].

Versjonen frå 20. desember 2015 kl. 06:58

Åknes kapell sett frå kyrkjegardsporten.

Åknes kapell er ei langkyrkje på Åknes i Åseral med 150 plassar og galleri bygd i 1873 av Tobias Flottorp og Gard Ekså, som og laga døypefonten. Kyrkjeklokka kom frå Oslo og vart køyrd med hest til Dåsvatn og sidan boren på ryggen av Torgeir Helleren til Lognavatn. Kyrkja fekk eit påbygg i 1968. Altertavla er akantusranker og treskurd av Lars Svensson Juvasstøl. Orgelet er bygd av Gebrüder Reil i 1988.

I nedslagsfeltet budde det i 1992 om lag 195 personar, i snitt kom det 30 til gudstenestene og 13 til nattverd dei gongene det var nattverd. Årleg er det om lag ti gudstenester i Åknes kapell, som har stab saman med Åseral kyrkje og Ljosland kapell.

Kart

Laster kart ...

Kjelde

  • Alf Henry Rasmussen: Våre kirker. Norsk kirkeleksikon. Vanebo forlag 1993 ISBN 82-7527-022-7

Eksterne lenker