Thortveitittgruva: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Bilde av gruva
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Rettet skrivefeil
Line 3: Line 3:


== Historie ==
== Historie ==
*Drifta i gruva byrja for fullt i 1936. Her fann ein feltspat av god kvalitet, som fylde krava til tannspat. Kvartsen som også var i gruva blei ikkje transportert bort før den kom veg fram til gruva i 1966. [[19. mars 1971]] tok eigaren, [[Bjarne Engestøl]], ut den store thortveitittkrystallen som står i Iveland kommune si mineralsamling.  
Drifta i gruva byrja for fullt i 1936. Her fann ein feltspat av god kvalitet, som fylde krava til tannspat. Kvartsen som også var i gruva blei ikkje transportert bort før den kom veg fram til gruva i 1966. [[19. mars 1971]] tok eigaren, [[Bjarne Engestøl]], ut den store thortveitittkrystallen som står i Iveland kommune si mineralsamling.  


== Kjelder ==
== Kjelder ==

Versjonen frå 29. november 2015 kl. 12:34

Thortveitittgruva.

Thortveitittgruva er ei lita feltspat- og kvartsgruve i Knipane gruveområde i Iveland. Det er også funne mange thortveitittkrystallar i gruva, og opptil 38 andre slag mineralar. Gruva er såleis spesielt mineralrik.

Historie

Drifta i gruva byrja for fullt i 1936. Her fann ein feltspat av god kvalitet, som fylde krava til tannspat. Kvartsen som også var i gruva blei ikkje transportert bort før den kom veg fram til gruva i 1966. 19. mars 1971 tok eigaren, Bjarne Engestøl, ut den store thortveitittkrystallen som står i Iveland kommune si mineralsamling.

Kjelder

  • Oppslag/plakat ved gruveinngongen