Arnstein: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Bilde
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Kjelder: lenkefiks
Line 15: Line 15:
==Kjelder==
==Kjelder==
*[[Olav O. Uleberg]], ''[[Kultursoge for Evje og Hornnes]]'', band 1, utgjeven av [[Evje og Hornnes bygdeboknemd]], 1990
*[[Olav O. Uleberg]], ''[[Kultursoge for Evje og Hornnes]]'', band 1, utgjeven av [[Evje og Hornnes bygdeboknemd]], 1990
*''Arnstein'' 2012
*[[Arnstein 2012]]
*''Arnstein'' 2008
*[[Arnstein 2008]]


[[Kategori:Kultur i Evje og Hornnes]]
[[Kategori:Kultur i Evje og Hornnes]]
[[Kategori:Evje og Hornnes i bokhyllen]]
[[Kategori:Evje og Hornnes i bokhyllen]]

Versjonen frå 31. desember 2014 kl. 12:04

Arnstein sin logo, teikna av Rita Flottorp.

Arnstein er eit årsskrift for Evje og Hornnes sogelag. Føremålet med skriftet er å halde farne tider i minne.

I skriftstyret sit (2014) Oddmund Mogstad, Erik Kjebekk, Ivar Haugen, Kåre Hodne, Rita Flottorp, Eva Haugen Sørgaard og Anfinn Lislevand.

Sogelaget tok til å gje ut Arnstein i 1994. Dette var i Mogstad si tid som leiar. Han og Torgrim Dåsnes var dei som i første rekke drog bladet i gang. Mogstad har hatt hovudansvaret for årsskriftet sidan.

Årsskriftet er kalla opp etter Arnstein, som er den første mannen i bygda ein kjenner namnet til. Han reiste rundt år 1016 ein bauta på Listeinsmoen i Rosseland mark i Evje til minne om son sin, Bjor, som fall i Knut den Mektige sin hær i England då han la landet under seg. Delar av bautaen (Galtelandsteinen) er teken vare på og ligg i Universitetets Oldsaksamling i Oslo. Ein kopi av bautaen er i nyare tid sett opp i FossvikVerksmoen (Listeinsmoen) på Evje.

Utgjevingar

Kjelder