Tarald Myrum: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
bytta bilde
Helland (diskusjon | bidrag)
sInkje endringssamandrag
 
(9 mellomliggjande versjonar av 3 brukarar er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
[[Fil:Tarald Myrum2.jpg|thumb|Tarald Myrum]]
{{Person | bilde =Tarald Myrum2.jpg | bildetekst = | fdag = 19| fmåned = 9| får = 1952| ddag = | dmåned = | dår = | skjulfødselsdag = }}
'''Tarald Myrum''' (fødd 19. september 1952) er bonde i [[Valle kommune]]. Han var ordførar i Valle frå 1992 til 1999, då [[Steinar Kyrvestad]] overtok vervet. Tarald Myrum representerer [[Valle Senterparti]] og har også vore leiar av Aust-Agder Senterparti og medlem av Aust-Agder fylkesting for Senterpartiet. Der var han medlem av fylkesutvalet og leiar av fylkesvalgstyret. Etter kommunevalet i 2011 kom han tilbake i [[Valle kommunestyre]] og vart vald til ordførar att for perioden 2011 til 2015.


'''Tarald Myrum''' (fødd 19. september 1952) er bonde i [[Valle kommune]]. Han var ordførar i Valle frå 1992 til 1999, då [[Steinar Kyrvestad]] overtok vervet. Tarald Myrum representerer Senterpartiet i Valle og har også vore leiar av Aust-Agder Senterparti og medlem av Aust-Agder fylkesting for Senterpartiet. Der er han medlem av fylkesutvalet og leiar av fylkesvalgstyret.  
I tillegg til politikken har han vore sterkt engasjert i [[Valle IL]], der han har vore leiar ei årrekke. Han var pådrivar for å få reist [[Vallehalli]] medan han var ordførar. Sjølv er han aktiv på ski og har gått [[Sesilåmi]] ei rekke gonger og er med i leiinga av rennet. Han har og gått Birkebeinerrennet og Vasalopppet.


I tillegg til politikken har han vore sterkt engasjert i [[Valle IL]], der han har vore leiar ei årrekke. Han var pådrivar for å få reist Vallehalli medan han var ordførar. Sjølv er han aktiv på ski og har gått [[Sesilåmi]] ei rekke gonger og er med i leiinga av rennet.  
På garden driv han og kona [[Randi Gåserud Myrum]] melkeproduksjon og har som ein av dei fyrste i Setesdal fått installert melkerobot i fjøset. Dei har sonen [[Lars Tarald Myrum]]. Tarald Myrum var styreleiar i [[Setesdalstunet]] AS, eit selskap som eig fleire av bygningane ved [[Riksveg 9]] i Valle sentrum, mellom anna bygningen der [[Valle Radio]] held til, men då han vart ordførar i 2011, overtok [[Knut H. Nomeland]] dette vervet.


På garden driv han og kona [[Randi Gåserud Myrum]] melkeproduksjon og har som ein av dei fyrste i Setesdal fått installert melkerobot i fjøset. Dei har sonen [[Lars Tarald Myrum]]. Tarald Myrum er styreleiar i [[Setesdalstunet]] AS, eit selskap som eig fleire av bygningane ved [[Riksveg 9]] i Valle sentrum, mellom anna bygningen der [[Valle Radio]] held til.  
Tarald Myrum gjekk ut av [[Hornnes gymnas]] i 1973. Sidan studerte han på Norges Landbrukshøgskole, der han avslutta studiene i 1979. Så var han leiar i [[Setesdal Forsøksring]] ein periode før han overtok heimegarden.


Tarald Myrum gjekk ut av Hornnes gymnas i 1973. Sidan studerte han på Norges Landbrukshøgskole, der han avslutta studiene i 1979.
{{Ahnentafel top}}
{{Ahnentafel-compact5
|style=font-size: 90%; line-height: 110%;
|border=1
|boxstyle=padding-top: 0; padding-bottom: 0;
|boxstyle_1=background-color: #fcc;
|boxstyle_2=background-color: #fb9;
|boxstyle_3=background-color: #ffc;
|boxstyle_4=background-color: #bfc;
|boxstyle_5=background-color: #9fe;
|1 =  Tarald Olsson Myrum 1952
|2 =  Olav Gunnulvsson Myrum 1916
|3 =  Anne Torleivsdtr. Jore 1913-2000
|4 =  Gunnulv Eivindsson Homme 1865-1949
|5 =  Angjerd Lidvardsdtr. Myrum 1893-1962
|6 =  Torleiv Hallvardsson Dale 1881-ca 1932
|7 =  Gunhild Olsdtr. Bø 1884-1964
|10 =  Lidvard Taraldsson Myrum 1858-1940
|11 =  Hæge Knutsdtr. Tveiten 1863-1908
|12 =  Hallvard Pålsson Dale 1839-1924
|13 =  Anne Torleivsdtr. Kyrvestad 1849-1932
|14 =  Olav Pålsson Bø 1859-1931
|15 =  Anlaug Pålsdtr. Kjelleberg 1859-1928
|22 =  Knut Olsson Tveiten 1840-
|23 =  Angjerd Ditleivsdtr. Bjørnarå 1838-1903
}}
{{Ahnentafel bottom}}
 
==Kjelde==
*[[Sigurd Haugsgjerd]]: ''Tarald Myrum runda 60 år''. Artikkel i [[Setesdølen nr. 77, 2012]] side 4


==Eksterne lenker==
==Eksterne lenker==
Line 17: Line 47:
[[Kategori:Sp-politikere]]
[[Kategori:Sp-politikere]]
[[Kategori:Ordførere i Valle]]  
[[Kategori:Ordførere i Valle]]  
[[Kategori:Personer fra Valle kommune]]
[[Kategori:Fødsler i 1952]]
[[Kategori:Fødsler i 1952]]

Siste versjonen frå 18. januar 2021 kl. 01:16

Tarald Myrum
Født: 19. september 1952 (73 år)

Tarald Myrum (fødd 19. september 1952) er bonde i Valle kommune. Han var ordførar i Valle frå 1992 til 1999, då Steinar Kyrvestad overtok vervet. Tarald Myrum representerer Valle Senterparti og har også vore leiar av Aust-Agder Senterparti og medlem av Aust-Agder fylkesting for Senterpartiet. Der var han medlem av fylkesutvalet og leiar av fylkesvalgstyret. Etter kommunevalet i 2011 kom han tilbake i Valle kommunestyre og vart vald til ordførar att for perioden 2011 til 2015.

I tillegg til politikken har han vore sterkt engasjert i Valle IL, der han har vore leiar ei årrekke. Han var pådrivar for å få reist Vallehalli medan han var ordførar. Sjølv er han aktiv på ski og har gått Sesilåmi ei rekke gonger og er med i leiinga av rennet. Han har og gått Birkebeinerrennet og Vasalopppet.

På garden driv han og kona Randi Gåserud Myrum melkeproduksjon og har som ein av dei fyrste i Setesdal fått installert melkerobot i fjøset. Dei har sonen Lars Tarald Myrum. Tarald Myrum var styreleiar i Setesdalstunet AS, eit selskap som eig fleire av bygningane ved Riksveg 9 i Valle sentrum, mellom anna bygningen der Valle Radio held til, men då han vart ordførar i 2011, overtok Knut H. Nomeland dette vervet.

Tarald Myrum gjekk ut av Hornnes gymnas i 1973. Sidan studerte han på Norges Landbrukshøgskole, der han avslutta studiene i 1979. Så var han leiar i Setesdal Forsøksring ein periode før han overtok heimegarden.

Kjelde

Eksterne lenker