Brokke Sør: Skilnad mellom versjonar
Hopp til navigering
Hopp til søk
Ny side |
s Lagt til en kategori |
||
| (4 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
'''Brokke Sør''' var eit utbyggingsprosjekt i [[Otra|Otravassdraget]] 2012–2014. Det blei utført samstundes som [[Brokke Nord]] og [[ | '''Brokke Sør''' var eit utbyggingsprosjekt i [[Otra|Otravassdraget]] 2012–2014. Det blei utført samstundes som [[Brokke Nord]] og [[Skarg kraftstasjon]]. [[Otra Kraft]] stod bak prosjektet. [[Veidekke]] var hovudentreprenør. [[Nomeland Anlegg]] var underentreprenør. | ||
I Brokke Sør er det sprengt ut ein 7,3 km lang tunnel for å føre meir vatn til [[Brokke kraftverk]]. Vatnet kjem frå inntak i [[Strendetjørnbekken]], [[Lisle Myklevatn]] og [[Fjellskarå]]. Den nye tunnelen er kopla saman med den eksisterande tunnelen ved [[Faråne]] i [[Brokke]]. I tillegg er det laga ein tunnel på 750 meter for å overføre Strendetjørnbekken til Lisle | I Brokke Sør er det sprengt ut ein 7,3 km lang tunnel for å føre meir vatn til [[Brokke kraftverk]]. Vatnet kjem frå inntak i [[Strendetjørnbekken]], [[Myklevatnet (Besteland)|Lisle Myklevatn]] og [[Kvernåni (Rysstad)|Fjellskarå]]. Den nye tunnelen er kopla saman med den eksisterande tunnelen ved [[Faråne]] i [[Brokke]]. I tillegg er det laga ein tunnel på 750 meter for å overføre Strendetjørnbekken til Lisle Myklevatn. | ||
Tunnelane i Brokke Sør er 15 kvadratmeter store, omtrent 3,5 m breie og 4,5 m høge. Massen frå tunnelane er lagt i fleire tippområde tilpassa terrenget. | Tunnelane i Brokke Sør er 15 kvadratmeter store, omtrent 3,5 m breie og 4,5 m høge. Massen frå tunnelane er lagt i fleire tippområde tilpassa terrenget. | ||
| Line 14: | Line 14: | ||
[[Kategori:Etableringer i 2014]] | [[Kategori:Etableringer i 2014]] | ||
[[Kategori:Næringsliv i Valle]] | [[Kategori:Næringsliv i Valle]] | ||
[[Kategori:Hylestad]] | |||
Siste versjonen frå 16. februar 2022 kl. 10:15
Brokke Sør var eit utbyggingsprosjekt i Otravassdraget 2012–2014. Det blei utført samstundes som Brokke Nord og Skarg kraftstasjon. Otra Kraft stod bak prosjektet. Veidekke var hovudentreprenør. Nomeland Anlegg var underentreprenør.
I Brokke Sør er det sprengt ut ein 7,3 km lang tunnel for å føre meir vatn til Brokke kraftverk. Vatnet kjem frå inntak i Strendetjørnbekken, Lisle Myklevatn og Fjellskarå. Den nye tunnelen er kopla saman med den eksisterande tunnelen ved Faråne i Brokke. I tillegg er det laga ein tunnel på 750 meter for å overføre Strendetjørnbekken til Lisle Myklevatn.
Tunnelane i Brokke Sør er 15 kvadratmeter store, omtrent 3,5 m breie og 4,5 m høge. Massen frå tunnelane er lagt i fleire tippområde tilpassa terrenget.
Kjelder
- Otra Kraft, Informasjonsbrosjyre Brokke Nord og Sør, Skarg kraftverk