Hamkoll: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
Geir Daasvatn (diskusjon | bidrag)
s Lenkefiks Reiersdal
 
(3 mellomversjonar av den same brukaren er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
'''Hamkoll''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 16) i [[Lognadalen]] i [[Åseral]]. Han ligg litt opp i terrenget, vest for nabogarden [[Eikild]] nede i dalbotnen.
'''Hamkoll''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 16) i [[Lognadalen]] i [[Åseral]]. Han ligg litt opp i terrenget, vest for nabogarden [[Reiersdal (Åseral gnr. 17)|Reiersdal]] og [[Eikild]] nede i dalbotnen.


== Historie ==
== Historie ==
Line 8: Line 8:


== Kart ==
== Kart ==
{{#display_map: 58.747602676629285,7.4789517578192655~Hamkoll Åseral}}




[[Kategori:Garder i Åseral]]
[[Kategori:Garder i Åseral]]

Siste versjonen frå 28. november 2021 kl. 18:43

Hamkoll er ein gard (gnr. 16) i Lognadalen i Åseral. Han ligg litt opp i terrenget, vest for nabogarden Reiersdal og Eikild nede i dalbotnen.

Historie

Slik garden ligg plassert, solvent og lunt med gode krøterbeite, må ein tru at han er ein gamal gard. På nabogarden Eikild er det funne ei kvinnegrav frå vikingtida. Det syner at busetnaden i desse traktene kan vere gamal.

Kjelder

Kart

Laster kart ...