Aktive Fredsreiser: Skilnad mellom versjonar

Frå Setesdalswiki
Hopp til navigering Hopp til søk
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
Aktive Fredsreiser
 
Harald Haugland (diskusjon | bidrag)
 
(2 mellomliggjande versjonar av 2 brukarar er ikkje viste)
Line 1: Line 1:
'''Aktive Fredsreiser''' er eit selskap med hovudkontor i Risør og avdeling i Bygland. Det var etablert i 1998 av [[Helga Arntzen]], som alt i 1992 hadde etablert «Hvite busser til Auschwitz» med formål å ta norsk ungdom, særleg 10. klassingar,  på busstur til konsentrasjonsleirar i Polen og Tyskland. I eit pedagogisk opplegg får dei sjå fangeleirane som var i bruk under 2. verdskrigen.  
'''Aktive Fredsreiser''' er eit selskap med hovudkontor i Risør og avdeling i [[Bygland]]. Det vart etablert i 1998 av [[Helga Arntzen]], som alt i 1992 hadde etablert «Hvite busser til Auschwitz» med formål å ta norsk ungdom, særleg 10. klassingar,  på busstur til konsentrasjonsleirar i Polen og Tyskland. I eit pedagogisk opplegg får dei sjå fangeleirane som var i bruk under 2. verdskrigen.  


== Landeskogen ==
== Landeskogen ==
Line 5: Line 5:


=== Kurs og konferansar ===
=== Kurs og konferansar ===
[[Revsnes Hotell]] på [[Byglandsfjord]] gjekk konkurs i februar 2013. Aktive Fredsreiser kjøpte hotellet for 7,2 millionar kroner + ein halv million for kunst og antikvitetar. Dermed fekk dei ein stad å nyttet til kurs og til å supplere aktiviteten på Landeskogen.  
[[Revsnes Hotell]] på [[Byglandsfjord]] gjekk konkurs i februar 2013. Aktive Fredsreiser kjøpte hotellet for 7,2 millionar kroner + ein halv million for kunst og antikvitetar. Dermed fekk dei ein stad å nytte til kurs og til å supplere aktiviteten på Landeskogen.


== Kjelde ==
== Kjelde ==
Line 11: Line 11:


[[Kategori:Næringsliv i Bygland]]
[[Kategori:Næringsliv i Bygland]]
[[Kategori:Etableringer i 1998]]

Siste versjonen frå 9. august 2018 kl. 10:12

Aktive Fredsreiser er eit selskap med hovudkontor i Risør og avdeling i Bygland. Det vart etablert i 1998 av Helga Arntzen, som alt i 1992 hadde etablert «Hvite busser til Auschwitz» med formål å ta norsk ungdom, særleg 10. klassingar, på busstur til konsentrasjonsleirar i Polen og Tyskland. I eit pedagogisk opplegg får dei sjå fangeleirane som var i bruk under 2. verdskrigen.

Landeskogen

I 2010 kjøpte Helga Arntzen og Aktive Fredsreiser Landeskogen i Grendi for 1 krone av Bygland kommune og etablerte Landeskogen Peace Center med føremål å arrangere leirar for tysk ungdom i Norge. I tillegg ville ho arrangere kurs og konferansar om fred og forsoning. Å ruste opp det store sjukehuset til hotell, vart imidlertid mykje dyrare enn ho hadde tenkt, så kursdeltakarar måtte bu i lavvoar.

Kurs og konferansar

Revsnes HotellByglandsfjord gjekk konkurs i februar 2013. Aktive Fredsreiser kjøpte hotellet for 7,2 millionar kroner + ein halv million for kunst og antikvitetar. Dermed fekk dei ein stad å nytte til kurs og til å supplere aktiviteten på Landeskogen.

Kjelde