Brotteli: Skilnad mellom versjonar
s Lagt til en kategori |
s Bilde |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
[[Fil:Brotteli 1.jpg|miniatyr|høyre|Brotteli. {{Byline|[[Folke Nesland]]/[[Heimar og folk i Bykle]]/Lokalhistoriewiki}}]] | [[Fil:Brotteli 1.jpg|miniatyr|høyre|Brotteli. {{Byline|[[Folke Nesland]]/[[Heimar og folk i Bykle]]/Lokalhistoriewiki}}]] | ||
[[Fil:Brotteli-VAFB-1988-269-059.jpg|mini|høgre|Brotteli, truleg om lag 1903–1910. Foto: [[August Abrahamson]] - [https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.no CC BY-NC-ND 4.0]]] | |||
'''Brotteli''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 7) i [[Botnen]] ved vestre enden av [[Botsvatn]] i [[Bykle]]. Garden er ein del av statseigedomen [[Njardarheim]]. | '''Brotteli''' er ein [[Gard (matrikkelgard)|gard]] (gnr. 7) i [[Botnen]] ved vestre enden av [[Botsvatn]] i [[Bykle]]. Garden er ein del av statseigedomen [[Njardarheim]]. | ||
Versjonen frå 25. januar 2023 kl. 12:44


]
Brotteli er ein gard (gnr. 7) i Botnen ved vestre enden av Botsvatn i Bykle. Garden er ein del av statseigedomen Njardarheim.
Historie
Mykje tyder på at Brotteli var busett i høgmellomalderen. Så har garden truleg blitt avfolka under Svartedauden, og blei ståande tom fram til byrjinga av 1600-talet.
Handelsmannen Søren Lund i Valle kjøpte eigedomen i 1903. Frå 1903 til 1907 bruka Knut Ånundson Skarberg garden. Lund starta geiteysteri her og opna turiststasjon. I 1906 selde han garden til forretningsmannen Thorvald Meyer Heiberg, og garden blei ein del av den svære Njardarheim-eigedomen til Heiberg. Men Lund skulle halde fram å leige garden, og drive turiststasjonen og geiteysteriet.
Ein del av jorda i Brotteli vart neddemd ved reguleringa av Botsvatn i 1978.
Kjelder
- Olav M. Holen, Nordbygdi - slik ho var, 2. utgåve, 2013, side 118-126
- Harald Flå (red.), Vandringer i Setesdal Vesthei, Friluftsforlaget, 2008, side 246