Evje Mineralsti: Skilnad mellom versjonar
Utsjånad
s Ekstern lenke |
s Lagt til en kategori |
||
| Line 18: | Line 18: | ||
[[Kategori:Turløyper]] | [[Kategori:Turløyper]] | ||
[[Kategori:Næringsliv i Evje og Hornnes]] | [[Kategori:Næringsliv i Evje og Hornnes]] | ||
[[Kategori:Turistattraksjoner i Setesdal]] | |||
Versjonen frå 14. april 2018 kl. 12:16
Foto: Evje Mineralsti/Geir Daasvatn
Evje mineralsti knytter sammen fem nedlagte feltspatgruver, Landsverkgruvene, som ligger rett sør-vest for den nedlagte Flåt nikkelgruve i Flatebygd i Evje. Landsverk I, også kalt Jokelidgruva, er hovedgruva. I Mineralstien er det merket to løyper, gul og rød, med lengde henholdsvis 0,8 kilometer og 2 kilometer.
I gruvene er det funnet til sammen 52 ulike mineraler. Det er disse mange og til dels sjeldne mineralene som er funnet i gruvene som i ettertid har gjort dem best kjent. Området besøkes i dag av mineralsamlere fra hele Europa.
Gruvene eies av Evje og Hornnes kommune, men er leid ut til Reidar Kjetså som driver reiselivsvirksomheten Evje Mineralsti.
Litteratur
- Ronald Werner, Evje Mineralsti - Landsverkgruvene, hefte utgitt av Setesdalsmuséet, 2017
Kilder
- Kulturplan for Evje og Hornnes 2010-2020, vedtatt av Evje og Hornnes kommunestyre 12. november 2010, s. 41